Kulatý stůl potvrdil potřebu vzniku Ministerstva sportu

4. 6. 2015 17:09

Sportovci se možná brzy dočkají vlastního ministerstva. Na potřebě jeho vzniku se dnes v Praze shodli účastníci kulatého stolu, kterého se kromě pořádajících senátorů zúčastnily také přední osobnosti českého sportu. Od jeho vzniku si slibují nejen stabilní a také transparentní financování, ale také zásadní zjednodušení a zpřehlednění systému organizace sportu v České republice.

„Podle posledních údajů jsou v České republice přibližně 3 miliony sportovců, kteří působí ve více než 35 tisících sportovních klubech. Ročně sport spolyká několik miliard korun a jeho rozvoj má zásadní vliv např. na zdravý životní styl nás i našich dětí. Přitom se sportu dnes věnuje pouze hrstka lidí na ministerstvu školství a až doposud se o sport na vládní úrovni téměř nikdo nezajímal. Je však nejvyšší čas, aby se to změnilo a význam sportu byl podtržen vznikem samostatného ministerstva sportu,“ uvedl senátor Ivo Valenta, místopředseda Podvýboru pro sport Senátu ČR.

Podle senátorů je dnes sport doslova paralyzován především nedostatkem finančních prostředků, jejich absolutně nulovou předvídatelností a chybějící koncepcí rozvoje sportu, která by odrážela jeho současné problémy. „Přitom podle analýzy KPMG činí průměrný roční přínos sportu pro veřejný sektor přibližně 52 miliard Kč,“ doplnil makroekonomický význam sportu senátor Jozef Regec, předseda senátního Podvýboru pro sport.

„Sportovci potřebuji především stabilitu a dlouhodobou předvídatelnost finančních prostředků, na které se od státu nebo obce mohou spolehnout. Nejde jen o vrcholové sportovce, ale obzvláště o tzv. vesnický sport, jehož podpora je klíčová proto, aby mládež a děti opět aktivně sportovaly a měly k tomu vytvořeny odpovídající materiální i personální podmínky. Vždyť je ostudou České republiky, že je 91% veškerých sportovních zařízení vybudováno před více než 20 lety,“ uvedl senátor Ivo Valenta, který proto navrhuje, aby stát sportu garantoval 1 % státního rozpočtu, tedy přibližně 12 miliard Kč.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Kulaty-stul-potvrdil-potrebu-vzniku-Ministerstva-sportu-378211